New York: először vonulnak fel hidzsábban a modellek.
A New York-i Divat Héten bemutatták Annesia Hasibuan indonéz divattervezőnő kollekcióját. A harmincéves jakartai muzulmán divattervező azt reméli, hogy a modelljei elősegítik a hidzsáb “normalizálódását az Egyesült Államokban, és ezen keresztül a világ többi részében”. A ruhái a “modesty fashion”új divatmozgalom irányzatát követik, amely a női szerénységet emeli ki, azaz a megjelenést és nem a női testet hangsúlyozza.
Tegyünk egy kis kitérőt. Ez a mozgalom, amit “Pure Fashion” névvel is illetnek, az ízléses divat visszaállítása mellett tör lándzsát, és nem mentes a vallási-ideológiai gyökerekbe való kapaszkodástól. Az ihletét abból meríti, és talán nagymértékben a sikerét is, hogy a ruhával együtt életeszményt is szállít, ami úgy kell az embernek, “mint egyfalat kenyér”. Eredetileg “keresztény ihletettségű változat”, ami meglehetős figyelmet követel magának. Sok divattervező dolgozik ebben az irányban, és a nagy divatházak érdeklődéssel fordulnak efelé a stílus felé (pl. Dolce& Gabbana, H&M).
A muszlim tradíció elfogadtatását célzó, 30 képben bemutatott indonéz modellek elképesztően kifinomultak és elegánsak. Miképp a rómaiba oltott keresztény hangulatú 14portugál modell is lélegzetelállító. Fotos – Portugal Fashion regressa à New York Fashion Week
Kezdő vagyok ezen a területen, mint kalandozó érdeklődésű, véletlenül akadtam bele a divatba. Nem értettem ugyanis, hogy miért vannak tele a portugál újságok a hírrel, hogy aznap tértek haza a portugál modellek a New York-i Divat Hétről. Majdnem akkora jelentőséget kapott, mint az olimpikonok hazatérése. Utánanéztem másutt is, ésmegértettem, hogy ez a világméretű életforma harc nagyon is hatékony terepe. Frontvonal. Így persze mindjárt más.
Nézzük a jó oldalát. Akár segíthet is, mert – természetéből adódóan – önmaga elfogadtatására, a szívek meghódítására törekszik.
Csak hát muszáj volt fölfognom, hogy a “tudás alapú társadalom” eszményét – szakmai elvakultságból – végletesen rosszul dekódoltam. Szó sincs tudásról, hanem csak tudatról, és a tudatot befolyásoló érzésekről és hitekről. Amit az emberiség ma világméretekben épít, az megint csak nem más, mint az ideológiai alapú társadalom, ami mindent a használati körébe von, pláne a divatot. Valószínűleg ez köztudott a divat témában járatosak körében, de nekem eddig így nem állt össze. Megosztom, hátha van rajtam kívül, akinek még szintén nem.
És ki tudja, hátha tényleg úgy alakul, hogy a jó ízlés is meg tud hódítani magának új szíveket, és nemcsak az ideológia egyre újabb területeket.