Érdeklődések

Ha a sors kinyit egy ajtót. Lipp Márta írása.

 

 

 

 

 

 

 

HA A SORS KINYIT EGY AJTÓT

 

 

Vajon ha a sors becsuk egy ajtót, tényleg kinyit-e egy másikat, ahogy a közkeletű bölcsesség tartja? Elképzelhető, engem is megvigasztalt már ez a hit nemegyszer. Mégis, többször gondolok a Victor Hugo-i változatra, mely szerint “ha a sors kinyit egy ajtót, becsuk egy másikat”. Az elsőre már nem is tudok e nélkül gondolni. Régen mindig nyugtalanított, hogy észreveszem-e majd, ha kinyitja. Mióta mások érdeklődésével hivatásszerűen foglalkozom, tudom, hogy a kérdés nem ez, hanem hogy  tudomásul vesszük-e: ha valami új kezdődik, valami egyszersmind lezárul. De kapaszkodni valahogy az ember jobban tud, mint elengedni.  Sok érdektelenség, sőt depresszió oka éppen ez. Kapaszkodunk vég nélkül, a régiekbe is, az újakba is, végül nagyon megterhel bennünket a világ és elerőtlenedünk. Az új ajtó nem tud egy megújuló élet felé vinni minket.

De hogyan kell elengedni? És mikor? És voltaképpen mi az pontosan, amit el kell engedni?

“Valamit valamiért” – mondta  egy interjúban a kilencvenes évek elején a tizenhat éves állami gondozott Tímea, akiben – még vagy már? –  megvolt az a bölcsesség, hogy lemondással késztesse a sorsot valami másra, mint addig volt. Elhatározták a szerelmével, hogy “mindenfajta szemétséget elkövetnek egymással szemben, hogy megutálják egymást, és gyorsan el tudjanak szakadni egymástól” a szeretet ellenére. Vajon bevált?

Mások élettapasztalata pont ennek a fordítottjában sűrűsödik. Kis adagokban, hosszabb időre elnyújtva tudják csak hozzászoktatni magukat ahhoz, hogy az az ajtó, ami miatt – mondhatni – ki tudott nyílni egy másik, tényleg csukva van. Ilyen Péter esete, aki roppant energiákat fordít arra, hogy újra és újra visszaállítsa  egy rég megszűnt szerelem sivár helyzeteit, hogy szép lassan elkoptassa. Azt akarja, hogy magától múljon ki teljesen minden érzés, hogy nyugodt lélekkel átadhassa magát az egyébként már bekopogott új szerelemnek. Vajon a nullára kifuttatás módszere célt ér-e?

A tiszta befejezés, mint a tiszta kezdet záloga nagyon hatásos tud lenni. Engem is megérintett a hetven éves Vilma története, akivel tizenöt éve találkoztam a MÁV kórház szemészetének várószobájában. Öregasszonyos külseje volt, és mozgékony, élő arca. Hatvanhét éves korában nyílt ki számára először egy ajtó, ami a szerelem volt. És úgy nézett ki, hogy a sors egyúttal be is akar csukni egy másikat. Akkor “ismerkedett meg” a nála 10 évvel idősebb falubeli férfival, a kórusban. Mindketten tudták, hogy egymásnak vannak teremtve, s hogy holtomiglan, holtodiglan.  Mégsem házasodtak mindjárt össze, jegyesként éltek még két évig, hogy Vilma az édesanyját odaadóan tudja ápolni. Tulajdonképpen nem a késői szerelem, hanem az élettel szembeni kapzsiság hiánya az, ami felejthetetlenné teszi őket számomra.

Hajnalka egész életében magas rangú pénzügyi tisztviselőként hibákat szűrt ki és összegzett a felettesei számára. Példaszerű precizitással és jó előmenetellel, de az örökös alárendeltségtől végül is besokallt. A sors ötvennyolc éves korában kinyitott számára egy ajtót. Lehetővé tette, hogy jó anyagi helyzetben és  nagy tervekkel nyugdíjba menjen. Pezsgő, bohém, fiatalos életet akart, és ezért sokat is tett. Az égvilágon mindent elengedett a régi életéből, ami megkötötte, leszámítva a hibakereső rutint és a beosztotti tapintatot, ami azzal jár, hogy az ember csak annyira és addig van ott, míg a feljebbvalói igénylik.  A vágyát, hogy olyan ember életét élje, aki körül vibrál a levegő és történnek a dolgok, nem tudta elérni.  Engem azért keresett föl, hogy ezt a  “dislike” tudást,  – ahogy ő nevezte, ami mindent megrontott, és ami miatt mindenütt feleslegesnek érezte magát -, segítsek élvezetes és önkéntes keretbe foglalni, ami érdekessé is tudja tenni őt. Remélem, sikerül neki.

Vagy mindannyian magunkban hordunk valamit az Ilf-Petrov Aranyborjújából ismert   szeretetre méltó tolvaj, Balaganov végzetéből, aki számára a NEP idők legendás regényhőse, a kincsvadász Ostap Bender hiába nyitott ki egy vadonatúj ajtót?       “Az ötvenezer rubel tulajdonosa” azon friss gazdagságában rutinból ellopott “egy olcsó női táskát, vékony rézlánc fogantyúval”.

 

                                                                                                                                             Lipp Márta

 

                                                                                                                                                                                          

 

Észrevétlen. Lipp Márta írása.

 

 

 

 

 

 

 

ÉSZREVÉTLEN

 

 

                                                                                                                            

” A virág elhervadt a kert zugában

Szebb lett volna, ha látja

    valaki?”

                                   (Beney Zsuzsa: Tél)

 

 

Életünk tanúi vajon valóságosabbá tesznek-e minket? Felfokozzák-e azt, ami amúgy is vagyunk? Szélesebb, vastagabb, magasabb, kerekebb, szóval ilyenebb vagy olyanabb lesz-e valami azáltal, hogy egy rajta kívülállóban nyomot hagy azzal, ami ő maga? 

Azóta sem tudok egyértelműen válaszolni a kérdésre, amit Beney Zsuzsa verse támasztott bennem immár 12 éve. Mint minden bölcsesség, megengedi, hogy a töprengésünk afelé a következtetés felé vigyen bennünket, amiben éppen a legnagyobb szükségünk van egy kis támogatásra. Ez a dilemma ellenpontossá teszi a gondolkodást, ahogy  a helyzetnek megfelelő lelkiállapot diktálja.

Ha voltaképpen gyöngének érzem magam, vagy inadekvát módon finomnak, és még csak ott tartok, hogy erősödni szeretnék, már úgy vélem, a világnak egyre megy, tud-e róla valaki. A szépség nem lesz se több, se kevesebb attól, hogy egy elme regisztrálja. Ez megnyugtató. Leveszi az emberről a nevetséges terhet, a versengés, az önigazolás és a megfelelni akarás kényszerét. A Száz év magány bővelkedik ezekben az öntörvényű figurákban, akik saját nyilvánvalóságuk tudatában élnek. Mint például a szép Remedios, akit tökéletesen érintetlenül hagyott minden szenvedély, különösképpen az,  amit a nem egészen e világi, izgató szépsége váltott ki. Vagy maga Aureliano Buendía ezredes, aki idős korára abban találta meg a békét, hogy egyre tökéletesebb, kis piros szemű aranyhalakat készített, reggeltől estig, aztán beolvasztotta és másnap újra megalkotta őket, ha lehet, még szebbeket.

Ha viszont némiképp túlságosan is két lábbal a földön állok, a gyanú, hogy inadekvát módon erősnek érzem magam, a finomodás vágyának szükségét veti föl, és eljátszom a felelősséggel, amit a világra gyakorolhatnék, és gyakorolhat minden elme, amely észrevenni és emlékezni tud. Ekkor hajlok arra, hogy a virág  szebb  lett volna, ha látja valaki. Ez viszont felpezsdítő, és képes arra, hogy lendületbe hozzon. Lehet, hogy ezt érezte a kis herceg is,  mikor fölkerekedett, hogy hazamenjen a rózsához, amely számára az összes rózsa közül az egyetlen egy volt. De ott  van Gregor Samsa szomorú esete is Kafkától Az átváltozásban, aki egy reggel, nyugtalan álmából felébredve “szörnyű féreggé változva találta magát ágyában”. Ő addig a napig – mondhatni – észrevétlen volt. Ezt sem bírja mindenki. Egyszer egy nő-ismerősöm, nevezzük Helgának, azt mondta: “Már csak egy ember él azok közül, akiket régről ismerek. Ha meghal, nem lesz senki, aki emlékezne rá, hogy milyen voltam gyerekkoromban. Ez borzasztó!” Akkor megdöbbentem, sőt azt hiszem, egy kicsit nevettem is magamban. Pedig igaza volt. Ebbe tényleg bele lehet borzongni, ha komolyan vesszük.  Bár  hitelesnek érzem Beney Zsuzsa egy másik versének szép sorát –  “A tiszta hó önmagának világít” – a forgandó szerencse úgy kívánja, hogy a két verzió együtt legyen igaz.

Mégis, azt tapasztalom, hogy az embert a szenve tartósan inkább valamelyik válasz felé viszi. Legnagyobb meglepetésemre azon kaptam magam, hogy több érvet halmoztam föl az évek során az elsőre. Ez akkor tudatosult bennem, mikor fölfigyeltem rá,  hogy a régi képek, szobrok, zenék közül aránytalanul nagyobb számban tetszenek azok, amikről később kiderült, hogy ismeretlen alkotó műve. Talán csak a saját örömére alkotott, vagy nem volt elég szerencsés vagy szemfüles. Esetleg nem adott rá, hogy ne maradjon észrevétlen. Sajnos ez ma már kideríthetetlen, pedig nagyon érdekelne. Igazságtalan úgy feltenni a kérdést, hogy a gondolat fontosabb-e, vagy aki gondolja. Ennek ellenére, ma már hajlok arra, hogy talán a gondolat. Nem is beszélve arról, hogy sűrűn megesik az a csoda, hogy a sors több – egymásról mit sem tudó –  embert ajándékoz meg egy időben ugyanazzal a felfedezéssel. Gondoljunk csak Bolyai Jánosra, Gaussra és Lobacsevszkijre, akik egyszerre, egymástól függetlenül hozták létre a Bolyai-féle  abszolút geometriával azonos vagy ahhoz nagyon hasonló rendszerüket, ahogy Hermann Imre írja az egyazon felfedezések közös lélektani hátterét kutató munkájában.

                                                                                                                                                                                                  Lipp Márta

 

Könyvek:

Beney Zsuzsa: Tél. Bp. 2004. C. E. T. Belvárosi Könyvkiadó. 81 p.

Hermann Imre:  Bolyai János. Egy gondolat születésének lélektana. Bp. 1945. Anonymus. 122.p.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!